#RaportKadrowicza – Polacy skuteczni za oceanem

W raporcie kadrowicza co poniedziałek zaglądać będziemy do piłkarzy znajdujących się w orbicie zainteresowań selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Czesława Michniewicza. W minionym tygodniu wyróżnili się polscy snajperzy za oceanem, błysnął także Szymon Żurkowski w Serie A, a Robert Lewandowski tym razem nie strzelił, lecz podawał.

Miniony weekend nie obfitował w spektakularne wyczyny Biało-Czerwonych grających poza granicami naszego kraju, co nie znaczy, że nie działo się nic. Tradycyjnie wśród bramkarzy pierwszymi wyborami w swoich klubach są Wojciech Szczęsny, Kamil Grabara czy Łukasz Skorupski. Temu ostatniemu dało się nawet obronić rzut karny w spotkaniu z beniaminkiem z Wenecji, ale nie uchronił swojej Bolonii przed porażką 4:3.

Tylko sześciu obrońców, na których oko zawiesza Michniewicz, pojawiło się na boiskach. Żadnemu z nich nie udało się zachować czystego konta, a jedynym, który cieszył się ze zwycięstwa był Marcin Kamiński z drugoligowego niemieckiego Schalke 04.

Z pomocników bardzo ładną asystą wyróżnił się Szymon Żurkowski, ale jego Empoli przegrało z Interem Mediolan 2:4 w 36. kolejce Serie A. Na stadionach calcio oglądaliśmy także Piotra Zielińskiego, Karola Linettego i Jakuba Kiwiora, a dziś wieczorem szanse na kolejny występ ma mocno idący w górę Nicola Zalewski z AS Roma.

Błysnęli napastnicy, zwłaszcza ci grający za wielką wodą. Adam Buska przyczynił się do remisu swojego New England Rewolution z Columbus Crew zdobywając gola, a Jarosław Niezogda pokonał bramkarza New York Red Bulls (pochodzącego z Polski Gabriela Slonine), dzięki czemu Portlant Timbers zdobyli punkt (1:1). Tym razem z bramki nie cieszył się Robert Lewandowski, którego Bayern Monachium już jakiś czas temu zapewnił sobie tytuł mistrza Niemiec. Bawarczycy tylko zremisowali z VfB Stuttgart, a kapitan reprezentacji Polski zanotował asystę przy trafieniu Serga Gnabriego.

Bramkarze:
Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) – 90 minut z Genoą (1:2)
Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina) – mecz z Romą w poniedziałek o godz. 20.45 (transmisja w Eleven Sports 1)
Łukasz Skorupski (Bologna FC) – 90 minut, obroniony rzut karny i żółta kartka z Venezią (3:4)
Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut i żółta kartka z Broendby (1:1)
Radosław Majecki (AS Monaco) – poza kadrą na mecz z Lille (2:1)

Obrońcy:
Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua) – 90 minut z Lazio (0:2)
Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut z Burnley (3:1)
Robert Gumny (FC Augsburg) – od 79. minuty z RB Lipsk (0:4)
Jan Bednarek (Southampton FC) – 90 minut z Brentford (0:3)
Kamil Glik (Benevento Calcio) – kontuzja, poza kadrą ze SPAL (1:2)
Michał Helik (FC Barnsley) – kontuzja, poza kadrą z West Bromwich (0:4)
Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) – kontuzja, poza kadrą z Milanem (1:3)
Marcin Kamiński (Schalke 04) – 90 minut z St. Pauli (3:2)
Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – na ławce z Wolfsbergerem AC (4:0)
Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio) – na ławce z Salernitaną (1:1)
Arkadiusz Reca (Spezia Calcio) – od 46. minuty z Atalantą (1:3)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – poza kadrą z Rubinem Kazań (1:0)
Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor) – na ławce z Hataysporem (1:1)

Pomocnicy:
Kamil Jóźwiak (Charlotte FC) – do 56. minuty z Interem Miami (1:0)
Przemysław Frankowski (RC Lens) – do 65. minuty z Reims (2:1)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) – kontuzja, poza kadrą z Krylją Sowietow (2:5)
Konrad Michalak (Konyaspor) – mecz z Antalyasporem w poniedziałek o godz. 19.
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – od 68. minuty z Torino (1:0)
Grzegorz Krychowiak (AEK Ateny) – do 74. minuty z Panathinaikosem (0:0)
Mateusz Klich (Leeds United) – do 45. minuty z Arsenalem (1:2)
Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty) – od 46. minuty z FK Atyrau (0:3)
Szymon Żurkowski (FC Empoli) – do 61. minuty i asysta z Interem (2:4)

Krystian Bielik (Derby County) – poza kadrą z Cardiff (0:1)
Karol Linetty (Torino) – od 66. minuty z Napoli (0:1)
Kacper Kozłowski (Royale Union Saint Gilloise) – od 79. minuty z FC Brügge (0:2)
Jakub Moder (Brighton & Hove Albion) – kontuzja, poza kadrą z Man. United (4:0)
Jakub Kiwior (Spezia) – 90 minut z Atalantą (1:3)
Damian Szymański (AEK Ateny) – 90 minut z Panathinaikosem (0:0)
Przemysław Płacheta (Norwich City) – od 71. minuty z West Hamem (0:4)
Nicola Zalewski (AS Roma) – mecz z Fiorentiną w poniedziałek o godz. 20.45

Napastnicy:
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i asysta z VfB Stuttgart (2:2)
Arkadiusz Milik (Olympique Marsylia) – kontuzja, poza kadrą z Lorient (3:0)
Adam Buksa (New England Revolution) – 90 minut i gol z Columbus Crew (2:2)

Krzysztof Piątek (Fiorentina) – mecz z Romą w poniedziałek o godz. 20.45
Karol Świderski (Charlotte) – do 86. minuty z Miami (1:0)
Jarosław Niezgoda (Portland Timbers) – 90 minut i gol z New York Red Bulls (1:1)