wstecz

Kuba Przygoński

Data urodzenia: 24.03.1985
Miejsce urodzenia: Warszawa
Kraj:
Polska
Dyscyplina: Motosport

Kuba Przygoński przygodę z poważnym ściganiem zaczął od motocyklu. Już jako nastolatek odnosił sukcesy w rajdach motocrossowych i enduro. W 2007 roku dołączył do ORLEN Teamu, gdzie rozwijał talent pod okiem legendy zespołu – Jacka Czachora.

Jego pierwszym rajdem w Mistrzostwach Świata Cross Country był Desert Challenge w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od tego momentu Kuba aż sześciokrotnie uzyskiwał tytuł wicemistrza świata rajdów terenowych Cross Country FIM. W 2009 roku zawodnik ORLEN Teamu po raz pierwszy wystartował w Rajdzie Dakar, by pięć lat później stać się najbardziej utytułowanym polskim motocyklistą w historii tej imprezy, po zajęciu szóstego miejsca w klasyfikacji generalnej.

W 2015 roku Kuba postawił kolejny wielki krok w karierze, zmieniając motocykl na samochód rajdowy. Systematyczny rozwój doprowadził go najpierw do drugiego miejsca w Pucharze Świata FIA w rajdach Cross Country w 2017 roku, a w kolejnym sezonie do zwycięstwa w tym cyklu. W 2020 roku nie miał sobie równych w Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych.

Zawodnik ORLEN Teamu z determinacją przebijał się także do czołówki dakarowej. Kuba zaczął od szesnastego miejsca w klasyfikacji generalnej w 2016 roku. Trzy lata później osiągnął życiowy rezultat osiągając miejsce tuż za podium. Jego dodatkową pasją jest drift, w którym dotychczas czterokrotnie zdobywał tytuł mistrzowski. W 2013 roku Kuba dokonał niesamowitego wyczynu ustanawiając Rekord Guinnesa w najszybszym drifcie na świecie, jadąc uślizgiem 217 km/h